Başarılı sayılabilmek için koymuş olunan hedefin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu anlamda kelime anlamıyla ele alırsak eğitimde başarılı bir kişiden bahsedecek olursak, koyduğu hedefe ulaşmış olan bir bireyi tanımlamamız gerekir. Hedef koyarken kişinin bazı ölçütleri olur. Bunlar potansiyel olarak neleri yapabileceğini, öz benliğini bilmekle alakalıdır. Yüksek hedefleri olan kişi birçok şeyi başarmış olsa dahi kendisini bu anlamda başarısız hissedebilir. Bu nedenle hedef koyarken kendini tanıma ve öz benliğini bilme oldukça önemli bir kavramdır. Kişinin eğitim alanında neleri yapabileceği ve potansiyelinin ne kadar olduğu hem kendisiyle hem de çevresindekilerin yönlendirmesiyle oluşabilir.

Eğitim insanın değişmesi, yepyeni alanlar hakkında fikir edinmesi ve fikir edinmeye devam etme sürecidir. Bu anlamda eğitimde başarılı olmak için edindiğimiz fikirler doğrultusunda hedefler koymak da mantıklı olacaktır. Hiç bilmediğiniz bir alanla ilgili yüksek hedefler koyar ve bunlar çok kısa bir sürede gerçekleştirmeyi düşünürseniz, kendinizi başarısızlığa mahkum etmiş olacağınızdan mutlaka ilgi ve istek baz alınarak, yönelmeniz gereken alanları biliyor olmanız gerekir.

Başarının Ölçüsü Neye Göre Belirlenir?

Az önce de bahsettiğimiz gibi başarılı olmak için bir takım kıstaslar vardır ve bunun temelinde de hedefler yatar. Koyduğunuz hedefleri gerçekleştirmiş sayılmanız için doğru hedefler koymanız önemlidir. Başarının ölçülerinden biri de mücadeledir. Kimi zaman eğitim sonucundan çok eğitim sürecinde göstermiş olduğunuz çaba da başarılı sayılabilmeniz için yeterlidir. Bu nedenle kişinin gerçek anlamda istekli olması ve sonuçtan ziyade eğitim sürecine de önem vermesi son derece mühimdir. Eğitimde başarıda öğretmenin rolü ve potansiyelinden çok çevresinden gördüğü destek de önemlidir diyebiliriz. Özellikle profesyonel yönlendirmeler sonucu koyulan hedef şekilleneceği için bu kısımda eğitmenlerin rolü büyüktür. Eğitmenler iyi bir analiz sonucunda kişinin ilgi ve isteğini göz önüne alarak koymaları gereken hedefleri daha net bir şekilde belirleyebilir ya da belirlemesinde yardımcı da olabilir. Bu nedenle bir eğitim sürecindeyseniz profesyonel anlamda güvendiğiniz eğitmenlerden yardım almanız sizi daha olumlu bir sonuca götürebilir. Bunun haricinde başarılı olmak için doğru hedef seçmeniz yeterlidir.