Etkili Ders Çalışma Alanı Nasıl Olmalı?

Eğitim sürecinde bazı zamanlar ders çalışmanın çok önemli olduğunu bilen öğrenciler, ders çalışma sürecine ve bundan alabileceği verime de oldukça dikkat etmektedir. Bu nedenle sınav sistemi ve yaklaşan sınavlardan ötürü etkili ders çalışma alanı nasıl olmalı sorusunu soran kullanıcılar internet üzerinden konuyla alakalı çok fazla makale bulacaktır. Ayrıca eğitmenlerde konuyla ilgili birebir yardım almak da oldukça işe yarar olacaktır.

Sınav öncesinde stresli olmamak ve ders çalışma planını dengeli bir şekilde yürütmek dışında ders çalıştığınız yer de son derece önemlidir. Etkili ders çalışma yaratabilmeniz için öncelikle kendinizi ders çalışmaya hazır ve istekli bir hale getirmelisiniz. Yani dikkatiniz dağınık olmamalı ve çalışmaya kendinizi hazır hissetmelisiniz. Aksi durumda çalışma alanı hazır olsa dahi kişi dikkatini dağıtacak şeyler elbet bulacaktır.

Ders Çalışma Alanı Nasıl Ayarlanmalıdır?

Öncelikle boşluk olacak bir yer bulmanız önemlidir. Bu alanlara kitaplarınızı, kağıtlarınızı ve kalemlerinizi koyabilirsiniz. İhtiyacınız olduğu kadar etrafa yayılabilmeniz etkili ders çalışmanız için önemlidir. Eğer kendi odanızdaysanız aile bireylerini ders çalıştığınıza dair uyarabilir ve daha sessiz olmalarını ya da odaya girerek rahatsızlık vermemeleri gerektiğini söyleyebilirsiniz. Diğer insanlarla iletişim kurabileceğiniz bir alanda olmanız mantıksız olacağından diğer insanlardan uzak yerleri tercih etmeniz önerilir. Okuma alanları ve sakin köşeler, çalışmak için uygun alanlardır. Ayrıca eğer karnınızın aç olduğunu hissediyorsanız ders çalışmaya başlamadan önce bir şeyler atıştırmak iyi olacaktır. Çalışma alanına getirdiğiniz abur cubur kendinizi kötü hissetmenizi sağlayabilir.

Dikkatinizi dağıtan tüm eşyalardan kurtulmanız önemlidir. Bunlar genelde teknolojik cihazlardır ve televizyon, bilgisayar ve telefon gibi dikkat dağıtacak ürünlerden uzak durmanız gerekir. Telefonunuza gelen sürekli bildirim ve benzeri uyarılar her seferinde dikkat kaybına yol açar. Etkili ders çalışma tekniği için alan kullanımının dışında çalışmaya başlamadan önce kısa bir yürüyüş ya da spor yapmak da zihni açacağından iyi gelecek ve daha fazla odaklanmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle çalışma alanını belirledikten sonra ufak çaplı bir yürüyüş yapabilir kendinizi etkili ders çalışma için hazırlayabilirsiniz.