Etkili Ders Çalışmada Önde Gelen Koşullar

Verimli ders çalışmak kişinin hem öğrenme sürecini hızlandıracak hem de öğrenme alışkanlıklarını iyileştireceğinden verimli çalışma yöntemlerini bilirseniz bunları uyguladıktan sonra öğrenme anlamında daha da hızlandığınızı göreceksiniz. Etkili ders çalışmada önde gelen koşullardan biri ders çalıştığınız alandır. Çünkü ortamın sizin açınızdan verimli olması, ders çalışırken dikkatli davranabilmeniz ve konsantre olabilmeniz son derece önemlidir. Ders çalışma esnasında çalışacağınız ortamda dikkatinizi dağıtacak herhangi bir obje olmamalı en önemlisi de teknolojik aletleri yanınızdan uzaklaştırmalısınız. Tüm telefonlar ve benzeri aletler ne kadar yakınınızda olursa dikkatinizin dağılması da bir o kadar çabuk olacaktır.

Etkili ders çalışma için bilgiyi nasıl hafızada tutacağınıza dair yöntemler geliştirebilirsiniz. Bunun için kimisi dinleme tekniğine yönelirken kimisi de tekrar tekrar yazma ya da söyleme yöntemlerinden birini tercih edebilir. Bu tamamiyle kişinin bireysel olarak nasıl daha hızlı öğrendiğine bağlıdır. Ayrıca birine öğrendiğiniz bir konuyu öğretmeye çalışmak da onun akılda kalıcılığı anlamında büyük bir etki yaratır. Bu nedenle öğrendiklerinizi bir başkasına anlatmayı tercih edebilirsiniz.

Motive Edici Ödüller Koymak Ders Çalışmada Etkili midir?

Etkili ders çalışma yöntemlerinden biri de ödül sistemidir. Yani belirlediğiniz plana uygun davrandıktan ve hedefinize ulaştıktan sonra sevdiğiniz bir ödüle kavuşacak olmanız sizi motive edecektir. Bunu parça parça uygulayabileceğiniz gibi hedef sonu olarak da uygulayabilirsiniz. Örneklerle anlatacak olursak çeviri yaptığınız her paragraf için bir kurabiye yeme hakkını kendinize vererek böylece ders çalışma sürecini de bölebilir ya da tüm çeviriyi bitirdikten sonra sevdiğim  bir filmi izleyeceğim gibi kendinize daha farklı motive edici hediyeler verebilirsiniz.

Ders çalışma zamanınızı iyi ayarlamak ödül sistemi için önemlidir. Yani 30 dakikalık bir iş yaptıktan sonra 30 dakikalık bir ödül, örneğin resim çizmek ya da yazı yazmak size zaman kazandıracak ve kafanızı da farklı anlamda meşgul ettiği için kendinizi daha iyi hissettirecektir. Mola sürelerinin odaklanmanıza büyük yardımı dokunduğunu unutmamalısınız. Çünkü aralıksız çalışmak sizin verimsiz bir şekilde öğrenmenize neden olacağından öğrendiğinizi sonrasında unutabileceğinizi dahi söyleyebiliriz.