Çocuklar biz yetişkinler gibi değildir. Biz bir konuya dikkatimizi verip uzun süre üstünde düşünebilir ya da çalışabilirken çocukların ise tabiri caizse kafalarında kırk tilki dolaştığından ilgileri çar çabuk dağılıp farklı bir konuya yönelebilirler. Ancak çocuklardaki ilgi dağınıklığı sorunu çözülmediği zamanlarda ilerleyen yaşlarda çok daha büyük sorunlara yol açabilmekte ve hem okul hem de iş hayatındaki başarıyı ciddi anlamda etkileyebilmektedir. İlgi dağınıklığına çözüm için yapılabilecekleri sizler için derledik.

Çocuğunuzda ilgi dağınıklığı olduğuna nasıl karar verirsiniz?

Eğer okul çağında değilse çocuğunuzun oyunlarla ve oyuncaklarla olan ilişkisi size bir mesaj verebilir. En sevdiği oyunu oynarken çok kısa bir sürede sıkılıyor, sürekli başka bir oyuna geçiş yapmak istiyorsa ilgi dağınıklığı problemi olabilir. Evet çocuğunuzun ilgisi doğal olarak da sizin düşündüğünüzden çok daha kısa sürede dağılır. Bütün bir gün aynı oyunu zaten oynayamaz. Ancak bir oyuna başladıktan sonra oyunu tam anlamıyla bir kere bile bitirmemiş olsanız da çocuğunuzun farklı bir oyuna geçmek istemesi ilgisinin dağılmasından kaynaklanabilir. Ya da çok isteyerek severek aldırdığı oyuncaklarından çok çabuk bir sürede sıkılması, sık sık oyuncak değiştirmesi, gün içinde çok farklı aktivitelerle peş peşe ilgilenmesi çocuğunuzda ilgi dağınıklığı olabileceğinin kanıtı olan bazı davranışlardır.

Okul çağındaki çocuklarda ilgi dağınıklığı

Okul çağına gelmiş çocuklarda ilgi dağınıklığı problemi aslında çok daha yaygın görülen, aynı zamanda teşhisi de çok daha kolay bir problemdir. Öğrenci sorunları ailesine yansıtmasa dahi aile bireyleri tarafından gözlemlenmesi daha kolaydır. Çocuğunuzun ders başında çok fazla zaman geçirdiğini düşünüyorsanız, genelde bu sizi mutlu edecektir. Ama çocuğunuz o ders mamasında ödevlerini yapmak, ders çalışmak yerine belki de dağılan ilgisini toplamaya çalışıyordur. Siz onun çok fazla ders çalıştığını düşünürken o aslında matematikten Türkçeye, fen bilgisinden İngilizceye geçiş yaparak daha verimli olacağını düşünüyor olabilir. Çocuğunuzda eğer bu tip dersten derse, konudan konuya atlama, ödevini bitirmeden sürekli ödevin başından kalkarak farklı şeylerle ilgilenme, ders çalışmaktan kaçınma gibi öğrenci sorunları gözlemliyorsanız en yakın zamanda bir uzmana başvurarak uzaktan eğitim ile bile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.