Kimler Görsel Kimler İşitsel Çalışmalı?

Her çocuğun öğrenme süreci ve öğrenim anlamındaki verimi farklıdır. Kişisel öğrenme süreçlerini profesyonel eğitmenler kolaylıkla anlayabilir. Çünkü kimi çocuk görsel hafızası daha iyi olduğundan görerek ve resmederek daha iyi anlarken kimisi de yazarak ve öğrendiklerini cümlelere dökerek anlar. Kimi çocuklarda anlatarak ve işitsel gücü kullanarak ders çalışmayı tercih eder. Bu nedenle kimler görsel kimsel işitsel çalışmalı sorusundan önce, çocuğunuzun ya da öğrencinizin diğer tanıdıklarınızdan çok farklı yönteme sahip olması onun yanlış yaptığı anlamına gelmez diyebiliriz. Tüm bunların dışında da çalışma yöntemini belirlemede yardımcı olacak olanın eğitim alanında uzman eğitmenler olması gereklidir.

Görsel çalışma adından da anlaşılacağı üzere göze hitap eden ve öğrencinin daha çok resmederek, görerek çalışması anlamına gelir. Görsel çalışma yapmak için çalıştığınız bir konuyu resmedebilir, slayt ya da sunum halinde çalışabilir, konu hakkında film izleyebilir ya da çalışma videoları izleyebilirsiniz. Çünkü görsel çalışmada akılda kalan görüntülerdir. Bu kimi zaman bir kitabın cümleleri de olabilir, bir filmin karesi de olabilir. Görsel hafızası güçlü olan kişilerin bu yöntemi tercih etmesi önerilir. Etkili ders çalışma yöntemlerinden biri olan görsel çalışma, görsel zekayla da bağlantılıdır diyebiliriz. Genelde kişilerin yüzlerini unutmayan, bir şeyi tarif ederken ayrıntılı şekilde betimleyebilen insanların çalışma tekniği budur.

İşitsel Çalışma Tekniğini Kimler Kullanmalıdır?

Eğer işitsel çalışma tekniğini kullanmak istiyorsanız işitsel hafızanızın güçlü olması gerekir. Genelde bir şeyi dinleyerek öğrenmeyi daha çabuk kavrayan insanların bu yöntemi tercih edeceğini söyleyebiliriz. Örnek vermek gerekirse radyo gibi kulaklıkla ders dinlemek bu tarz insanlar için çok etkili bir ders çalışma yöntemi olacaktır. Bunun haricinde bilgi edindiğiniz ve çalıştığınız bir konuyu başkasına anlatmanız da işitsel öğrenmenizi arttıracaktır. Görsel çalışmadan daha farklı olan bu çalışma şekli kısacası duyma işlevine hizmet ettiği için örnek verecek olursak görsel hafızanın tam tersine yüzleri unutan ama asla isimleri unutmayan insanlar için uygun bir çalışma şeklidir diyebiliriz. Kendiniz için en doğru seçimi bir kaç farklı yöntemi denedikten sonra da yapabilirsiniz.