Okul hayatımız boyunca bizlerin sorduğu gibi günümüzde de pek çok öğrenci aynı soruyu sormaktadır ödev neden verilir. Özellikle hafta sonlarına yönelik verilen bu çalışmaların neden olduğu, yapılmak zorunda olup olmadığı, sıkıcı olduğu gibi düşünceler her öğrencinin aklından geçmektedir. Ödev aslında bazı özelliklerimizi geliştirmemiz, disiplinli ve düzenli çalışmayı alışkanlık haline getirmemiz için verilen ev çalışmalarıdır. Hafta içi öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesini sağlayan, el becerisi, duyguyu ifade etme becerilerimizi geliştirmemiz için alıştırma olan bu çalışmalar hayata dair bizi hazırlamaktadır biz farkında olmasak da .

Ödev Yapmanın Amacı Nedir?

Ödev okul yaşamı boyunca pek de sevilen bir çalışma değildir. Hatta oyuna daha çabuk başlamak için ya da oyundan kopmamak için dar zamanlarda hızlı ve baştan savma hazırlanmasından dolayı da amacına pek ulaşmamaktadır.

Ödevin asıl amacı sorumluk duygusunu oluşturmaktır. Ödev hazırlama, ön çalışma, ödevin bitmesi, yapılması gibi çalışmalar esnasında bir plan program oluşturulması da öğrenciye kattığı en önemli faydalardandır.

Ödev hazırlamanın öğrenciye sağladığı faydaları şöyle sıralayabiliriz;

  • Kaynak araması yaparken neyi nasıl araması gerektiğini öğretir,
  • Kaynak taraması yapmayı öğrendiği gibi hangisinin işe yarayacağına da karar veriri,
  • Sorumluluk almayı ve yerine getirmeyi öğrenmektedir,
  • Kendi kendine iş yapma, teslim etme duygusunu kazanır,
  • Zamanını verimli kullanmayı öğrenir,
  • Düzenli çalışmanın ona kattığı faydaları görerek planlı çalışmanın doğru bir yaklaşım olduğunu fark eder,
  • Ödev hazırlama sürecinde edindiği bilgilerle kendini geliştirir,
  • Yazım kurallarını ve yazı hazırlama şekillerini öğrenir.

Ödev hazırlamak görüldüğü gibi sadece bir iki sayfa yazı yazmak ya da küçük bir mukavva ve kutudan tasarım yapmaktan çok daha fazla anlamı ifade etmektedir. Birey olabilmek ve yaşamı boyunca sorumlulukları almaları için öğrencilere kazandırılacak en basit alışkanlıklardan biridir ödevlerini zamanında ve doğru şekilde teslim etmelerini sağlamakta. Bunu yaparken öğretmenler kadar ailelere de iş düşmektedir. Çocuklarının yapamayacağını düşünerek ödevi kendi sorumlulukları gibi düşünüp onlardan önce yapmaları ya da yardım aşamasını bir adım geçerek tüm ödevi kendilerinin sonlandırması yapabilecekleri en büyük kötülüktür.