Sınav kaygısı her zaman başarısızlık getirir diye bir durum yoktur. Kaygı olmazsa olmaz bir duygudur. Başarılı olmak için biraz kaygı olması gereken bir oldu olarak nitelendirilmektedir uzmanlar tarafından da. Burada önemli olan kaygının dozudur. Aşırı olması başarısızlık anlamına gelirken hiç olmaması da başarıyı engellemektedir. Kaygının olmaması bireylerde boş vermişliğe neden olmaktadır. Aşırı olması da stresi beraberinde getirmektedir. Az bir kaygı ile çalışmanın tetiklenmesinin arasında ise doğru orantı vardır.

Kaygıyla Başa Çıkmanın Yolları

Okul hayatında ya da iş yaşamında bir gerçek vardır yadsınamayacak. Başarı tesadüflerle elde edilmez. Kendiliğinden hiç gelmez. Başarılı olmak için çalışmak gerekmektedir. Okul yaşamından başlayarak iş hayatında sorumluluklarını yerine getiren ve çalışmayı disiplin içinde yapan bireyler başarıyı elde etmektedirler.

Sınav kaygısı yaşamak ise okul yıllarının vazgeçilmesidir. Birden fazla sınavla başa çıkmak, milyonlarca kişiyle mücadele etmek özellikle büyük sınavlarda zor olabilmektedir. Teog, Üniversite sınavı. KPSS gibi. Bir de işin sonunda okul seçmek, hayatınıza yön vermek olduğunda ise sınav kaygısı daha da büyümektedir. Bu kaygının artması başarınızın gölgelenmesi anlamına gelebilmektedir. Hiç kaygınızın olmaması gerektiğini de söylemiyoruz. Tarih sınavında yaşadığınız kaygı ile üniversite sınavında yaşadığınız kaygı arasında elbette far olacaktır. Sadece sınav sırasında sizi strese sokacak ve dikkatinizi dağıtacak düzeyde olmaması gerekmektedir. Ayrıca sınavı boşlayacak, umursamayacak kadar kaygının olmaması da tehlikelidir.

Sınav öncesi kaygının başarıya etkisi kaygı düzeyi ile doğru orantılıdır. Yüksek kaygı başarısızlık anlamına gelmektedir. Sıfır kaygı başarısızlık anlamına gelmektedir. Az kaygı başarıyı tetikler. Sınav öncesi çalışma programına uyulması ve zamanın verimli kullanılması da başarıyı etkileyen diğer faktörlerdir. Beslenme, spor yapılması, günlük çalışma programına uyulması, notların alınması, eksiklerin tamamlanması, arkadaş çalışmalarının yapılması, eksiklerin öğretmenler tarafından kapatılması vs. gibi durumları da eklediğimiz zaman sınavda başarı kaçınılmaz bir sondur.

Başarmak için çalışmak gerekmektedir. Okul yaşamı boyunca başarılı bir öğrenci olmak için de düzenli çalışmak gerekmektedir. Sınavlar okul hayatı boyunca devam eden büyüklü küçüklü durumlardır. Bunların üstesinden gelebilmek için kendinize güvenmeli ve sınav öncesi yeterli çalışmayı yapmalısınız.

Leave us a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.