Okul yaşamı herkes için farklı anılarla doludur. İlkokula başladığımız andan üniversiteden mezun olan kadar dersler ve öğretmenlerle yaşadıklarımız dışında bir de kaçınılmaz olan sınav kaygısı vardır herkesin farklı farklı yaşadığı. Sınava harılanmak, sınavda yüksek not almak herkesin arzusu olurken ön çalışmasında neler yapılması gerektiği ve nasıl hazırlanılması gerektiği kişiye göre değişmektedir. Bu aşamada genel olarak uyulması gereken bazı taktikler bulunmaktadır başarıya gitmeyi sağlayan.

Sınav Korkusu ile Başa Çıkmanın Yolları

Sınav kaygısı genellikle başarısız olunduğu düşünülen derslerle alakalı yaşanmaktadır. Bazı öğrenciler için genel bir durum da olabilmektedir. Burada önemli olan ilk adım kendine güvendir. Başarı mucizevi bir şekilde gelmeyeceği için ilk adımda kendinize güvenmelisiniz. Yapabileceğinizi ve üstesinden gelebileceğinizi düşünmek sizi rahatlatacaktır. Neticede notlarını elinizde bulundurduğunuz, derslerine katıldığınız daha da önemlisi çalışarak öğrenebileceğiniz konularla ilgili sınava girmek başarıyı getirecektir.

Sınavdan korku nasıl giderilir kısmında ilk yapılması gerekenin kendine güvenmek olduğunu belirttik. İkinci adımda ise derslerin düzenli takibi yapılmalıdır. Not alınarak konuların anlaşılması sağlanmalıdır. Anlaşılmayan noktalar o an öğretmenle görüşülerek netleştirilmelidir. Arkadaşlarınızla çalışarak da bu eksiklerinizi kapatabilirsiniz. Kimi zaman bir arkadaşla ders çalışmak tek başınıza çalışmaktan daha verimli olabilmektedir. Böylelikle sınav öncesi keyifli zaman geçirmiş, notları paylaşmış ve daha fazla bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Sınava hazırlanırken ortamın da uygun olması gerekmektedir. Kendinizi hazır hissettiğiniz bir anda sınava hazırlanmaya başlayın. Daha da önemlisi son güne asla bırakmayın. Bu sınav esnasında korku yaşamanıza ve strese girmenize neden olacaktır. Son gün ufak bir tekrar ve bol dinlenme ile günü geçirmeniz daha doru olacaktır. Sınav öncesi çalışma takvimi yaparak nasıl çalışmanız gerektiğini ve zamanı nasıl verimli kullanacağınızı değerlendirebilirsiniz. Böylelikle konu atlamadan daha planlı çalışabilirsiniz.

Sınav öncesinde kaliteli uyku uyuyun. Uyumak zihni dinlendirmektedir. Spor aktiviteleri yaparak da kendinizi rahatlatabilirsiniz. Özellikle ufak yürüyüşler yapmak açık havada son derece faydalıdır. Sınav öncesi kahvaltı yapılması da korku ve kaygı yaşanmasını önlemektedir. Sınava başladığında kendinizden emin şekilde soruları okuyarak evde çalışıyormuş gibi rahat olabilir korkularınızı yenebilirsiniz.