Her zaman hayat içerisinde eğitim alanında şartlar aynı olmayabilir ve kimileri daha geniş imkânlara sahip olurken aynı istek ve bilgili kimi insanlar aynı imkanlara sahip olamadığı için bir üniversite programına katılamayabilir. Burada devreye girdiğini söyleyebileceğimiz uzaktan eğitim modeli bir çok öğrenciye ışık olmaktadır. Uzaktan eğitim için kısaca bir tanım yaparsak, kişilerin evinde, sadece bir internet bağlantısı ve bilgisayar kullanarak derslere hakim olabileceği, ders videolarını izledikten sonra sınavlara da yine bu bilgisayar üzerinden bağlanabileceği bir öğrenme modelidir. Eğer uzaktan eğitim almak için çekinceleriniz varsa bunun tamamen örgün öğretimle benzer içeriklere sahip olduğunu söylemek gerekir.

Uzaktan eğitim kariyerde sorun çıkarır mı gibi sorularınız varsa ve aldığınız diplomanın normal bir örgün öğretim diplomasından farklı olacağını düşünüyorsanız yanıldığınızı söyleyebiliriz. Çünkü bu diplomaya sahip olan öğrenciler normal bir örgün öğretim diploması alarak mezun olan öğrencilerle tamamen aynı haklara sahip olmuş olurlar. Yani aynı askerlik durumu, aynı sosyal imkanlar ve aynı yüksek lisans ve benzeri eğitime devam etme süreçlerine tabi tutulurlar. Üstelik uzaktan eğitim Avrupa’da son yıllarda imajı çok yükselmiş bir öğrenme modeli olduğundan bu zamanla ülkemize de yerleşecektir ve benzeri tedirginlikleri hiç bir öğrencinin zaman içerisinde duymayacağını da söyleyebiliriz.

Uzaktan Eğitim İş İmkanı Sağlar mı?

Evden öğrenme modeline alışkın olmayan birçok öğrenci evden öğrenmenin örgün öğretimle aynı içeriklere sahip olamayacağını düşünebilir. Ancak uzaktan eğitim ciddiye alınması gereken bir süreçtir. Çünkü aynı içerikleri video gibi destekleyici materyallerle öğrencilere sunan üniversiteler katılım oranlarına dikkat etmekte ve sınavları da büyük titizlikle kontrol etmektedir. Yani tamamiyle aynı şartlarda mezun olduğunuz için bilginize güvenerek iş başvurusu yapabilirsiniz. Diplomanızda bunun uzaktan eğitim olduğuna dair herhangi bir ibare de yer almayacaktır. Uzaktan eğitim ibaresi olmayacağı için iş başvurusunu yapabilir, kariyerinizi kendinize güvenli bir şekilde yürütebilirsiniz. Ayrıca bilginize de güvenebilirsiniz. Çünkü görsellerle desteklenen uzaktan eğitim modeli gerçek bir akılda kalıcılık sağlayacak ve öğrenme sürecinde çok yardımcı olacaktır.