Açıköğretime benzese de daha farklı olduğunu söyleyebileceğimiz uzaktan eğitim kişinin mecburi olarak bir yerde bulunmak zorunda olmadığı ,zamansal ve mekansal sınırlamaların kaldırıldığı bir eğitim sürecidir diyebiliriz. Normal üniversiteyi düşündüğümüzde bundan farklı olarak bir kampüse gelme zorunluluğundan öğrencileri kurtaran bu sistem bilgisayarı ve internet teknolojisini kullanarak öğrencisine erişmektedir. Çünkü burada dersler sadece sanal ortamda verilir ve öğrenciler de istedikleri alandan görüntülü ve sesli bir şekilde uzaktan eğitim derslerine katılabilir.

Bu son derece yenilikçi olduğunu söyleyebileceğimiz sistem gelişmiş ülkelerde çok daha öncesinde vardır ve bu gelişime ayak uydurmaya çalışan ülkemizdeki bir çok üniversite de uzaktan eğitimin kapılarını açmıştır.Örgün öğretimin dışında başvurulan bir başka öğrenim modeli olan bu eğitim sistemi özellikle farklı sorumlulukları olan bireyler için idealdir. Yani çocuğu olan bir anne ve babanın kampüse gelme zorunluluğuna uyum sağlayamayacak olması uzaktan eğitimi avantajlı kılar. Bunun haricinde uzaktan eğitim kimler için uygundur diye soracak olursanız yaşadığı bölgenin dışında bir üniversitede eğitim almak isteyen ancak bulunduğu şehirden çıkamayan kişiler için de idealdir. Çalışan ve iş durumu nedeniyle ders saatlerine uyamayacağını düşünenler deuzaktan eğitimi son derece avantajlı bulmaktadır.

Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan eğitim öncelikle öğrenci merkezlidir ve hem zaman hem de mekan sınırsız olduğu için herkese fırsat eşitliği sunması açısından da son derece avantajlıdır. Fiziksel engeli olan öğrenciler de uzaktan eğitim sayesinde istedikleri bir eğitimden yararlanmış olabilir. Coğrafi anlamda engellere sahip olduğunu söyleyebileceğimiz kişiler sadece bir internet ve bilgisayara sahip olarak bu engelleri yok edebilir. Üstelik geniş bir öğrenci kitlesi olması da diğer çalışmaları görme açısından son derece önemlidir. Haftanın 7 günü ve 24 saati erişebileceğiniz uzaktan eğitim kendi saatlerinizi ayarlamanız için de gereklidir. Öğretim elemanlarıyla her an iletişim halinde olmanız da uzaktan eğitimi avantajlı kılmıştır. İş hayatında kurulu düzeni bozmak istemeyenler ya da fiziki engeli bulunanlar, coğrafi anlamda çok farklı bir lokasyonda bulunanlar uzaktan eğitim fırsatını kullanabilir ve başarılı olabilir diyebiliriz.