Birçoğumuzun e-öğrenme olarak bildiği eğitimin internet üzerinden alınması durumu daha da kısaca anlatacak olursak uzaktan eğitim modelidir. Öğrencilerin son zamanlarda sıkça duyduğu ve öğretim şekli olarak sadece ülkemizde değil özellikle diğer ülkelerde sıkça kullanıldığını gördüğümüz uzaktan eğitim son derece avantajlı olabilmekte ve öğrencilere fırsat eşitliği sunmaktadır. Sadece kişisel gelişimi için bile kullanılabileceğini söyleyebileceğimiz internet üzerinden öğrenme modeli ev ortamından ya da sadece bir bilgisayar ve internetle sağlayabileceğiniz bir öğrenme çeşididir. İnternet üzerinden öğrenmek istediğiniz konu hakkında hangi üniversitenin ne tür bölümleri olduğuna bakabilir ve bununla ilgili üniversitenin genel şartlarına bakabilirsiniz.

İnternet üzerinden eğitim modeli üstelik sadece lisans için yoktur. Aynı zamanda bireyler yüksek lisansı da yine uzaktan eğitim modeli ile yapabilmektedir. Bunun için gerekli olan şartların başında Ales’e girmek olduğu için hemen hemen normal bir yüksek lisans başvurusu ile benzer özellikler taşıdığını söyleyebiliriz. Lisansınızı uzaktan eğitim modeliyle yapacağınız zaman da mutlaka ÖSYM’nin uyguladığı üniversiteye giriş sınavlarına katılmalı ve taban puanı da geçmiş olmalısınız.

Uzaktan Eğitimi Kimler Alabilir?

Bu eğitimi almak için herhangi bir yaş sınırlamasından bahsedemeyiz. Öncelikle az önce de söylediğimiz gibi sadece kişisel gelişim için alınabilen ve bir beklentiye girmeden derslere katılan insanlar olacağı gibi kariyer kaygısıyla gelen öğrenciler de olacaktır. Bu nedenle bahsettiğimiz eğitim modelini öncelikli olarak ne amaçla almak istediğinizi bilmeniz önemlidir. Fiziksel engelli olanlar ve örgün öğretimi bu nedenle alamayan okumaya istekli bireyler bu eğitim sayesinde fırsat eşitliği yakalamış olacağından rahatlıkla uzaktan eğitime katılarak istediği bir bölüm hakkında diploma sahibi olabilecek. Uzaktan eğitim aynı şekilde sadece fiziksel engeli olanlar değil,coğrafik anlamda bazı engellere sahip olan ve bulunduğu şehri okumak için terk edemeyen kişilerin de çözümü olmaktadır. Bir takım sebepler örgün öğretim alamıyor olmaya neden olabilir ve tüm bunların çözümü olarak bir internet bağlantısı ve bilgisayar sayesinde uzaktan eğitim modelini kullanarak kişilerin diploma sahibi olabileceğini ve yeterli bilgi ve donanıma sahip olabileceğini söyleyebiliriz.