Örgün öğretimle son derece benzer içeriklere sahip ancak daha fazla avantajı olan ve daha kolay bir öğrenme yolu sunan uzaktan eğitim aynı zamanda fırsat eşitliği de sunduğu için son yıllarda artan bir tercih edilme oranına sahip diyebiliriz. Uzaktan eğitim (Online eğitim)  sistemi temel olarak sadece internete bağlı bir bilgisayardan uzman eğitmen kadrosunun derslerini video olarak izlemek ve sınavlara da yine aynı şekilde internet üzerinden girmeye dayanıyor. Oldukça başarılı olabileceğiniz uzaktan eğitim sisteminde öğrenciler bir çok bölümü bir çok üniversitede okuyabiliyor.

Özel üniversitelerden devlet üniversitelerine kadar zaman içerisinde artan bir kullanımı olan uzaktan eğitimin, en önemli etkisi de görseller kullanıldığı için akılda kalmasının yüksek olması .  Bu anlamda değerlendirdiğimiz zaman yabancı dilde uzaktan eğitim ne kadar yararlı sorusuna oldukça olumlu cevap verebiliyoruz. Çünkü üniversiteye de bağlı olarak değişen materyal kullanımı ve videolar öğrencinin sürekli olarak tekrar etmesine ve aynı dersi tekrar tekrar izlemesine imkan verdiği için akılda kalıcılığı da oldukça arttırıyor diyebiliriz. Bu da öğrencinin öğrenmesinde ona büyük kolaylık sağlıyor. Özellikle bir dil öğrenmek gibi tekrarın son derece önemli olduğu bir alanda öğrenmeniz de kolaylaşıyor diyebiliriz.

Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan eğitim modelinin en büyük avantajı kesinlikle fırsat eşitliği sağlamasıdır. Öğrenciyi temel alan bu sistem mekandan ve zamandan tamamen bağımsız ilerlediği için önemli olan sadece öğrenci ve onun öğrenme sürecidir. Bu sayede fiziksel engeli olanlar, bir takım sebeplerden dolayı aile düzenini ya da yaşadığı coğrafyayı bırakamayanlar da eğitim alma fırsatına erişmiş olacaktır. Bu nedenle en büyük avantajının kesinlikle coğrafik şartları ortadan kaldırması ve fırsat eşitliği sağlaması olduğunu söyleyebiliriz. Ekonomik olması ve maddi anlamda insanlara bir yük bindirmemesi de büyük bir avantajdır. Ayrıca kullanılan materyaller anlamında inceleyecek olursak videolarda bahsetmek gerekir ve bunlar bir öğrenme modeli olarak son derece akılda kalıcı olduğu için eğitim alanında işe yarayacak ve uzaktan eğitimin başarı oranları da bu akılda kalıcılık sayesinde yükselecektir.